Wykorzystanie form piaskowych w odlewnictwie

Home  /  Wykorzystanie form piaskowych w odlewnictwie

Odlewnictwo jest technologią polegającą na zalewaniu uprzednio przygotowanej formy ciekłym materiałem, najczęściej stopem metali, ale również gipsem, woskiem czy tworzywami sztucznymi. Istotnym elementem odlewnictwa jest również sterowanie procesem krzepnięcia lub reakcją chemiczną tężenia odlewu, tak aby otrzymać wyrób o odpowiedniej strukturze i właściwościach. Do odlewnictwa zalicza się także techniki przygotowania form odlewniczych, czyli formierstwo oraz obróbkę odlanych obiektów. Odlewanie można podzielić ze względu na rodzaj procesu technologicznego na: pisakowe, skorupkowe, ciśnieniowe, kokilowe, odśrodkowe i ciągłe. Proces odlewania składa się z następujących części: wykonanie modelu przedmiotu, przygotowanie elementów formy odlewniczej oraz rdzeni, które odwzorują kształty wewnętrzne przedmiotu, montaż formy, zalanie formy ciekłym metalem, wycięcie odlewu z formy, czyszczenie i obróbka wykańczająca. W przypadku niewielkich partii stosuje się najczęściej odlewanie przy zastosowaniu form piaskowych.

Przebieg procesu odlewania w formach piaskowych

Najbardziej wszechstronną metodą odlewniczą jest odlewanie przy zastosowaniu form pisakowych. Metoda ta umożliwia wykonywaniu odlewów z różnych materiałów i o najróżniejszych kształtach. W tym wypadku formy odlewnicze wykonywane są głównie z piasku krzemionkowego, choć zdarza się, że wykorzystuje się także piaski cyrkonowe i chromitowe. Do wykonania odlewu w formach piaskowych koniecznie trzeba posiadać: modelu przedmiotu, skrzynki formierskie, w których formuje się części modelu, mada formierska, układ wlewowy i przelewowy oraz narzędzia do zagęszczania, ubijania, kształtowania formy.

Charakterystyka piasku przeznaczonego do odlewów

Podczas odlewania w formach bardzo ważną kwestią jest wielkość granulatu piasku. Im kruszywo jest drobniejsze, tym gładszą powierzchnię formy piaskowej uzyskamy. Warto podkreślić, że piaski kwarcowe powleczone żywicą syntetyczną używane są również w przygotowaniu odlewów w formach skorupowych. Odlewów z form piaskowych korzysta się nie tylko w odlewnictwie przemysłowym, ale również w różnych dziedzinach sztuki, a najczęściej w pracowniach rzeźbiarskich.