Blog

Home  /  Blog

Piaskowanie trawnika

Zdrowy, gęsty, zielony trawnik to duma gospodarstwa domowego. Aby utrzymać go w dobrej kondycji, niezbędne jest systematyczne dbanie o zieloną połać. Oprócz obowiązkowego, regularnego koszenia warto wykonywać inne, często zaniedbywane zabiegi pielęgnacyjne. Należą do nich zarówno nawożenia, ja i piaskowanie oraz aeracja.

Po co i jak piaskujemy trawnik

Piaskowanie trawnika to posypywanie go cienką warstwą piasku wymieszanego z torfem, ziemią lub glinką. Dzięki takiemu zabiegowi zwiększa się przepuszczalność gleby, a nawozy, woda oraz powietrze przedostają się do głębokich warstw gruntu. Ma to również znaczy wpływ na ukorzenienie – korzenie mają dużo lepsze warunki rozwoju. Piasek wypełnia nierówności, co także stymuluje wzrost nowych pędów i zagęszcza murawę. Porowata struktura piasku zapobiega przestojom wody, która po pierwsze może wypłukiwać elementy trawnika, po drugie powodować wzrost mchu i chwastów. Zabieg ten wykonuje się raz do roku, najlepiej w okresie najintensywniejszego  wzrostu korzeni, czyli w okolicach sierpnia i września. Do piaskowania trawnika niezbędny jest suchy piasek połączony ze „wspomagaczem” w postaci m.in. torfu, gliny, kompostu lub kredy. Każdy z tych składników ma inne zadanie. Kompost oraz torf wzbogacają podłoże o składniki pokarmowe, glina poprawia strukturę gruntu piaszczystego, a granulowana kreda podnosi pH gleby.

Aeracja gleby

Innym bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest aeracja gleby, polegająca na jej napowietrzaniu. Takie działanie ma na celu rozluźnienie gleby, poprawienie jej struktury i ułatwienie wnikania wody i nawozów. Pobudza również rośliny do wzrosty, zwiększa masę korzeni i zdolności regeneracyjne. Po przeprowadzeniu aeracji trawnik staje się bardziej elastyczny, odporny na deptanie i tworzy gęstą, wyrównaną darń. Aerację można przeprowadzić za pomocą wideł, specjalnych butów z kolcami, bądź – w przypadku dużych przestrzeni, używając walca ogrodniczego wyposażonego w kolce lub specjalnych aeratorów mechanicznych.