Rola piasecznic w transporcie szynowym

Home  /  Rola piasecznic w transporcie szynowym

W pojazdach szynowych występuje pewien charakterystyczny element, którego zadaniem jest podawanie piasku pod koła napędowe. Nazywany jest on piasecznicą. To dzięki piasecznicy możliwe jest poprawienie przyczepności kół do szyn. Takie zabezpieczenie jest szczególnie ważne w przypadku ruszania i hamowania tramwaju lub pociągu. Sprawdza się również doskonale, kiedy warunki atmosferyczne takie jak szron, gołoledź, mokre liście utrudniają bezpieczny rozruch. Piasek podsypywany z piasecznicy poprawia także przyczepność kół do szyn ma stromych podjazdach. Istnieją dwa podstawowe rodzaje piasecznic – ręczne i automatyczne. Piasecznice automatyczne uruchamiane są przez specjalny układ elektroniczny, który wykrywa różnice prędkości na różnych osiach napędowych pojazdów.

Gdzie są umieszczone piasecznice

Piasecznice zamontowane są przy wózkach napędowych wagonów. W ich skład wchodzą zbiorniki na piasek, elektrozawory oraz rurki zakończone dyszami. Z dyszy piasek jest wsypywany pod koła jezdne wagonu, przez co poprawiona jest ich przyczepność do główek szyn. Warto podkreślić, że takie dysze instalowane są tylko na przedzie wózków napędowych, przez co podsypywanie piaskiem może odbywać się wyłącznie podczas jazdy wagonem do przodu.  Elektrozawór odpowiedzialny jest za wypuszczenie piasku ze zbiornika. To właśnie na nim odbywa się regulacja przepustu. Aby ułatwić korzystanie, sterowany jest wyłącznikiem czasowym. W niektórych rodzajach piasecznic podsypywanie piaskiem zestawów kołowych następuje pod ciśnieniem dzięki zamontowanemu kompresorowi.  Gdy wagon wpadnie w poślizg piasecznice załączają się automatycznie. Za wykrywanie poślizgu odpowiedzialny jest komputer pokładowy.

Jaki piasek do piasecznic?

Piasek w piasecznicach ma gwarantować bezpieczeństwo wielu osób, dlatego bardzo ważne jest wybieranie piasku kwarcowego najwyższej jakości. Musi on spełniać wszystkie europejskie normy branżowe. Parametry granulacji, poziomu wilgotności oraz zawartości kwarcu muszą spełniać najwyższe standardy. Dlatego warto wybierać najlepszego dostawcę piasków – firmę Sandmix.