Blog

Home  /  Blog

Eksploatacja boisk sztucznych

Eksploatacja sztucznych nawierzchni

Boiska sportowe muszą spełniać pewne normy, będąc przy tym funkcjonalne i wygodne w użyciu. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrana i pielęgnowana nawierzchnia sportowa ma wpływ na osiągane przez sportowców wyniki.  Coraz częściej boiska miast murawy z trawy naturalnej mają sztuczną nawierzchnię. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, zwłaszcza w aspekcie inwestycyjno-ekonomicznym: jest znacznie tańsze w budowie i utrzymaniu.  Ponadto boiska ze sztuczną nawierzchnią mogą być umieszczone zarówno na przestrzeniach otwartych, jak również zadaszonych halach sportowych. Oczywiście warto pamiętać, że nawierzchnia ze sztucznej trawy nie jest całkowicie bezobsługowa. Aby pozostała w doskonałym stanie przez wiele lat, konieczna jest odpowiednia opieka i zabiegi pielęgnacyjne.

Eksploatacja sztucznych nawierzchni

Intensywna eksploatacja boiska ze sztuczną nawierzchnią prowadzi nieuchronnie do jej niszczenia. Dlatego niezwykle istotne jest prowadzenie regularnych prac konserwatorskich. Należy zdać sobie sprawę, iż ubytki granulatu, który jest elementem nawierzchni prowadzą do łamania się i odrywania sztucznych włókien. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są poważne uszkodzenia mechaniczne. W przypadku boisk bez zadaszenia murawa narażona jest także na czynniki biologiczne. Zadeptana nawierzchnia, ubity piasek lub granulat, zalegające nieczystości blokują odpływ wody. W rezultacie na boisku mogą powstawać kałuże. Efektem podwyższonej wilgotności są rozwijające się glony, mchy, grzyby oraz chwasty. Ponadto ubita i śliska nawierzchnia zwiększa ryzyko kontuzji.

Jakie kruszywo w nawierzchniach sportowych

Kruszywo przeznaczone na podbudowę oraz uzupełniania podbudowy nawierzchni poliuretanowej lub wypełniania murawy syntetycznej musi charakteryzować się pewnymi cechami, które zapewnią komfortowe warunki korzystania z kortów czy boiska. Pierwszą kwestią, która powinna nas zainteresować jest zawartość kwarcu w wybranym przez nas kruszywie. Naturalne kruszywa, niezależnie czy mowa o żwirze przeznaczonym na podbudowę czy piasku do wypełnienia murawy, pozwalają osiągnąć najwyższe parametry jeśli chodzi o przepuszczalność wody oraz stabilizację. Piaski kwarcowe do wypełniania trawy syntetycznej i najgłębszej warstwy wypełnienia nawierzchniowego dostępne są w granulacji od 0,2-0,8 mm do 0,8-1,2 mm. W przypadku żwiru możemy znaleźć granulację w przedziale od 2-8 mm do 3-5 mm.