Rola piasku w przypadku nawierzchni ze sztuczną trawą

Home  /  Rola piasku w przypadku nawierzchni ze sztuczną trawą

Sztuczna trawa jako nawierzchnia sportowa wykorzystywana jest zazwyczaj na trzy sposoby: do budowy kortów tenisowych, boisk wielofunkcyjnych oraz boisk piłkarskich typu „Orlik”. Podłożem dla sztucznej trawy jest piasek kwarcowy. Jego celem jest stabilizowanie ździebeł trawy, a także podniesienie elastyczności podłoża i poprawić poślizg. Piasek, którego używa się ze sztuczną trawą jest piaskiem kwarcowym. Najlepiej nadaje się piasek suszony, który cechuje duże rozdrobnienie. Występuje on w różnej granulacji – od 0,1 mm do 8,0 mm. Dzięki temu możliwy jest prawidłowy dobór ziarnistości do określonego typu trawy i boiska.

Pielęgnacja trawy na kortach i boiskach

Do dziś na kortach tenisowych najpopularniejszym materiałem jest żwir ceglany. Jednakże po każdym rozegranym meczu należy koniecznie go wyrównać. Dobrą alternatywą dla tzw. ceglanki jest sztuczna trawa. Trawa na kortach tenisowych wymaga oczywiście odpowiedniej pielęgnacji. Podczas czyszczenie kortu wyrównujemy i uzupełniamy piasek kwarcowy. Taki zabieg przedłuża żywotność kortu. Czyszczenie kortu polega na szczotkowaniu twardym, uzupełnieniu piasku, szczotkowaniu miękkim i odkurzaniu oraz aplikacji chemii. Dzięki szczotkowaniu twardemu możliwe jest usunięcie mchu, zanieczyszczeń stałych i rozluźnieniu ździebeł trawy i wypełnienia. Podczas uzupełniania piasku rozprowadza się odpowiednią ilość piasku na korcie. Miękkie szczotkowanie z odkurzanie polega na wyciągnięciu piasku i przesianiu celem oddzielenia pyłu i materiałów organicznych oraz zanieczyszczeń z nawierzchni. Ostatecznie wyrównuje się piasek na korcie. Nieco inaczej wygląda trawa na boiskach wielofunkcyjnych, która jest nieco dłuższa niż na kortach tenisowych. Podobnie jednak przedstawia się proces jej czyszczenia. Uzupełnione jest ono o wymiecenie zanieczyszczeń z narożników i obrębu bramek.

Zalety korzystania z nawierzchni wykonanej przy użyciu sztucznej trawy

Podstawową zaletą jaką daje nawierzchnia ze sztucznej trawy to bezpieczeństwo użytkowania. Poślizg osiągalny na tych nawierzchniach zmniejsza ryzyko skręcenia czy zwichnięcia stawów oraz zmniejsza skutki upadku. Kolejną zaletą stosowania takich nawierzchni jest bardzo niski koszt utrzymania. Zabiegi pielęgnacyjne są zdecydowanie mniej kosztowne niż w przypadku trawy naturalnej. Nawierzchnie trawiaste mogą być wykorzystywane na boiskach sportowych nawet przez okres 15- 20 lat.