Blog

Home  /  Blog

Sztuczna trawa na boisku – jak o nią dbać?

boisko piłkarskie

Nawierzchnia pokryta sztuczną trawą na pierwszy rzut oka może przypominać wykładzinę podłogową. Wyprodukowana jest zazwyczaj z lateksu, w którym zatapia się włókna polietylenowe i polipropylenowe o różnej gęstości, wysokości i grubości. Warto podkreślić, że materiały, z których zrobiona jest sztuczna trawa bardzo łatwo można przetworzyć w procesie recyklingu. Ponieważ koszty jej utrzymania są niższe niż w przypadku murawy tradycyjnej, coraz więcej inwestorów decyduje się na jej wykorzystanie. Prawidłowy drenaż i dobry rodzaj piasku kwarcowego, stabilizujący nawierzchnię pozwala na korzystanie z boisk pokrytych sztuczną trawą przez wiele lat.

Charakterystyka nawierzchni ze sztucznej trawy

Rodzaj włókna, wysokość, gęstość, ciężar, czyli podstawowe parametry sztucznej trawy wybiera się optymalnie do dyscypliny sportu, do której ma zostać wykorzystana. Do najważniejszych cech takiej nawierzchni należą m.in. przepuszczalność wody, odporność na warunki atmosferyczne, dobre odbicie piłki, łatwość montażu, duża elastyczność oraz wielofunkcyjność. Jako podbudowę pod nawierzchnię stosuje się beton, asfaltobeton oraz kruszywa kamienne. Ponadto podczas układania sztucznej trawy wykorzystuje się piasek kwarcowy i granulat SBR lub EPDM. Dzięki piaskowi kwarcowemu powierzchnia przylega do podłoża, a wygniatanie się trawy jest zminimalizowane. Ważnym parametrem charakteryzującym trawę jest również jej wysokość. Tę w której źdźbła sięgają od 11 do 17 mm wykorzystuje się na kortach tenisowych, do boisk wielofunkcyjnych zalecana jest wysokość 17-25 cm, natomiast murawa piłkarska powinna mieć źdźbła o wysokości od 40 do 70 mm.

Pielęgnacja powierzchni ze sztucznej trawy

Brak pielęgnacji nawierzchni ze sztucznej trawy może doprowadzić do różnych zagrożeń związanych z jej niszczeniem, a co za tym idzie z bezpieczeństwem użytkowników. Dzięki odpowiednim zabiegom nie dojdzie do zablokowania kanałów drenażowych, a trawa będzie utrzymywała prawidłową przyczepność. Do zabiegów takich należy usuwanie materiału biologicznego z trawy, wyrównywanie nawierzchni oraz uzupełnianie kruszywa kwarcowego, utrzymującego źdźbła trawy w pionie.