Blog

Home  /  Blog

Jak wykonuje się nawierzchnie sportowe

nawierzchnia sportowa

Nawierzchnie sportowe muszą charakteryzować się trwałością i przyczepnością. Najczęściej stosowanym materiałem do wykonania tego typu nawierzchni są mieszanki żywic poliuretanowych z granulatami gumowymi. Inną równie popularną technologią są trawy syntetyczne.

Elastyczna nawierzchnia czy trawa syntetyczna

Do budowy większości rodzajów boisk sportowych, kotów tenisowych, bieżni, boisk wielozadaniowych stosuje się zazwyczaj żywice poliuretanowe. Nawierzchnia elastyczna do właściwego funkcjonowania i wykazywania swoich parametrów potrzebuje odpowiedniej podbudowy. Nawierzchnie sportowe z mieszanki żywicy i gumowych granulatów są montowane na podbudowach z tłucznia lub żwiru. Na grunt wysypuje się około 10 centymetrową warstwę wysokiej jakości suchego piasku. Następnie w zależności od przeznaczenia boiska, na piasek nakłada się warstw podbudowy z tłucznia lub asfaltobetonu. Dopiero na końcu wylewa się mieszankę syntetyczną. Innym popularnym rozwiązaniem, który często można spotkać przede wszystkim na boiskach do piłki nożnej jest trawa syntetyczna. W przeciwieństwie do zwykłej nawierzchni, trawa z syntetyków jest odporna na promieniowanie UV, nie wymaga szczególnej pielęgnacji i można z niej korzystać przez cały rok. Trawa syntetyczna jest również materiałem na tyle trwałym, że nie zmienia swojego wyglądu nawet podczas intensywne eksploatacji. Pod trawę stosuje się zazwyczaj sprężystą i elastyczną podbudowę na kruszywie naturalnym. Podobnie jak w przypadku podbudowy statycznej pierwszą warstwę stanowi piasek, który następnie pokrywa się grubszą warstwą kruszywa. Na tak przygotowany grunt wylewa się murawę syntetyczną, która dodatkowo wypełniona jest drobnoziarnistym piaskiem.

Wybór odpowiedniego kruszywa

Kruszywo, które wybieramy do konstruowania nawierzchni sportowej musi charakteryzować się najwyższą jakością, która zapewni komfortowe korzystanie z boiska lub kortu. Tylko dobre kruszywa pozwolą na zapewnienie odpowiednich parametrów murawy, a ponadto pozwolą na precyzyjną regulację przepuszczalności wody oraz stabilizacji włosia trawy. Bardzo istotny jest sam kształt ziaren piasku lub żwiru – musi być on jak najbardziej sferyczny.