Blog

Home  /  Blog

Nawierzchnia na kortach tenisowych

kort tenisowy

Tenis jest popularną dyscypliną sportową rozgrywaną na specjalnym korcie tenisowym. Polega ona na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika. Współcześnie znany nam tenis narodził się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX w. jako tenis na trawie. Niedługo od powstania tenis rozprzestrzenił się wśród anglojęzycznych wyższych warstw społecznych, a następnie stał się popularny na całym świecie. Do uprawiania tenisa niezbędny jest specjalny sprzęt. Należą do niego rakieta tenisowa, piłka oraz specjalne buty, najczęściej o szerokich i płaskich podeszwach które pozwalają na utrzymanie stabilnej pozycji, oraz z podwyższonych przodem chroniącym je przed szybkim zużyciem. W profesjonalnym tenisie mecze rozgrywane są na jednym z czterech typów popularnych nawierzchni. Należą do nich: nawierzchnia mineralna, syntetyczna, poliuretanowa oraz akrylowa.

Nawierzchnia mineralna, poliuretanowa i akrylowa

Nawierzchnia mineralna wykonana z mączki ceglanej wykorzystywana jest również na bieżniach i boiskach. Ma wiele zalet, między innymi ceniona jest za naturalne właściwości amortyzacyjne. Nawierzchnie mineralne wykonywane są na podbudowie z kruszywa mineralnego, na które wysypywane są dwie warstwy mączki – podkładowa i nawierzchniowa. Innym typem są nawierzchnie poliuretanowe, występujące w wielu odmianach i grubościach. Są one wysoko elastyczne i sprężyste. Warstwa poliuretanowa to mieszanka żywicy i granulatów gumowych SBR i EPDM, które wylewane są na odpowiednio przygotowany – pokryty betonem lub kruszywami grunt. Nawierzchnia akrylowa jest stosowanie głównie jako powłoka antypoślizgowa, jednak można spotkać ją również na kortach. Składa się z dwóch warstw: matowej powłoki i wodorozcieńczalnej farby akrylowej.

Nawierzchnia syntetyczna – sztuczna trawa

Nawierzchnie ze sztucznej trawy są bardzo popularny nie tylko na kortach tenisowych, ale również na boiskach wielofunkcyjnych i do piłki nożnej. To powierzchnia, która posiada bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jest ogromnie funkcjonalna, nie generujący tym samym wysokich kosztów i nakładów pracy podczas użytkowania. Dzięki dobrej przepuszczalności wody świetnie sprawdza się w warunkach pogodowych panujących w Polsce. Aby utrzymać sportową nawierzchnię w dobrym stanie, konieczne jest uzupełnianie braków piasku suszonego kwarcowego. Dzięki temu źdźbła trawy są ustabilizowane, co poprawia poślizg i elastyczność nawierzchni sportowej.