Blog

Home  /  Blog

Piasek i jego zastosowanie w chemii budowlanej

Piasek jest luźną skałą osadową, która składa się z niezwiązanych spoiwem ziaren mineralnych, przede wszystkim kwarcu. Jego złoża znajdują się na znacznym obszarze Polski. Wraz z innymi składnikami tworzy gleby. Pod wpływem procesów diagenezy i lityfikacji piasek może przejść w skałę osadową zwięzłą, nazywaną piaskowcem, a w przypadków piasków kwarcowych, wskutek metramorfizmu w kwarcyt. Pod względem składu mineralnego wyróżnia się wspomniane powyżej piaski kwarcowe, wapienne lub węglanowe, polimineralne i wulkaniczne. Mimo swej pozornej powszechności piasek jest jednym z najcenniejszych surowców na świecie. To właśnie dzięki niemu możliwe jest m.in. rozbudowywanie aglomeracji miejskich, a to ponieważ należy on do niezbędnych składników bardzo wielu tworzyw wykorzystywanych w czasie prac budowlanych.

Zaprawy murarskie i beton

Żadna budowa nie może odbyć się bez udziału zaprawy murarskiej. Spełnia ona różne zadanie, między innymi wykorzystuje się ją do łączenia ze sobą kolejnych elementów konstrukcyjnych, czyli cegieł i pustaków. Dzięki zaprawie możliwe jest stworzenie ochrony tych elementów przed czynnikami zewnętrzny, pozwala ona także na tworzenie jednolitej powierzchni ścian, uszczelniania konstrukcji oraz wypełniania ubytków. Warto podkreślić, ze zaprawy murarskie wykorzystuje się do wytwarzania pojedynczych elementów i wyrobów budowlanych. Kolejnym podstawowym tworzywem jest beton. Poza piaskiem do jego produkcji wykorzystuje się wodę i spoiwo – cement. Często masę betonową się wzbogaca, używając w tym celu różnych dodatków i domieszek. Pozwala to na uzyskanie produktu o pożądanych właściwościach, fizycznych, chemicznych i estetycznych.

Piasek i szkło

Kolejnym ważnym tworzywem w budownictwie jest szkło. Niegdyś wykorzystywano je najczęściej podczas produkcji okien i drzwi, jednak we współczesnej architekturze obserwuje się wykorzystywanie szkła również przy konstruowaniu całych budynków. Niezbędnym składnikiem do produkcji szkła jest piasek kwarcowy, który wraz z dodatkami takimi jak węglan sodu i wapnia. Wszystkie te składniki rozgrzewa się do 1500 stopni Celsjusza, aż uzyskana zostanie półpłynna masa.